Načítanie obsahu...
O show

O show

Námet

Asi ťažko by sme hľadali niekoho, kto by nepoznal rozprávku o Snehulienke. V mnohých krajinách sveta sú najrôznejšie podoby tejto rozprávky známe.
Príbeh o Snehulienke prešiel dlhú cestu od klasického spracovania bratov Grimmovcov cez broadwayské divadelné javisko až k Oscarom ocenenému celovečernému animovanému filmu Walta Disneyho. Bolo tak len otázkou času, kedy Snehulienka zatancuje na ľade.
Náš príbeh o Snehulienke je prerozprávaný rečou tanca, spevu a humoru, čím oslovuje divákov všetkých generácií.Muzikál na ľade

Rozprávka o Snehulienke v skratke

Rozprávka o Snehulienke v skratke.
Snehulienka bola krásna dievčina s čiernymi vlasmi a snehobielu pleťou, podľa ktorej dostala svoje meno. Vyrastala so svojou macochou - krásnou, ale zlou a žiarlivou kráľovnou. Tá svoju nevlastnú dcéru nemala rada, pretože sa obávala, že by ju mohla jedného dňa svojou krásou predčiť. Preto sa vytrvalo vypytovala svojho čarovného zrkadla, kto je v celom kráľovstve najkrajší.
Zrkadlo dlho zodpovedalo to, čo si kráľovná priala počuť. Ale akonáhle Snehulienka dospela, bola to práve ona, koho zrkadlo označilo za najspanilejšiu.
Kráľovná sa s tým odmietala zmieriť. Prikázala preto svojmu lovcovi, aby Snehulienku odviedol do lesa a tam ju zabil. Ako dôkaz mal kráľovnej priniesť jej srdce. Lovec však nedokázal tak milú, krásnu a láskavú dievčinu zabiť. Poradil Snehulienke, aby z kráľovstva pred svojou macochou utiekla. A aby priniesol kráľovnej to, o čo ho požiadala, ulovil srnu a vyrezal jej srdce, s ktorým sa vrátil do zámku.
Snehulienka medzitým blúdila hlbokým lesom. Nevedela, kam by sa mohla uchýliť, až konečne došla k chalúpke, v ktorej chcela prenocovať. V domčeku nikto nebol, a tak sa uložila k spánku.
Netušila, že sa dostala do príbytku siedmich malých mužíkov - trpaslíkov, ktorí pracovali v bani a teraz sa vracali domov, kde spiace dievča našli. Snehulienka sa náhlym hlukom prebudila a zistila, že ju pozoruje sedem párov očí.
Vypovedala trpaslíkom, čo sa jej prihodilo, a aké nebezpečenstvo jej hrozí. Trpaslíkom sa nebohej Snehulienky uľútostilo, poskytli jej útočisko a čoskoro si milú dievčinu zamilovali.
Kráľovná zatiaľ verila, že sa Snehulienky zbavila. Keď ale zrkadlu položila svoju obvyklú otázku: "Zrkadlo, zrkadlo, povedz mi, kto je v krajine tunajšej najkrajší?" Čarovné zrkadlo sa zakalilo, neukázalo kráľovnú v celej jej kráse a povedalo: "Prepáč, pani, v krajine tunajšie Snehulienka je najkrajšia."
Kráľovná sa rozhodla, že sa tentoraz Snehulienky zbaví sama. Prezliekla sa a vypravila do lesa za Snehulienkou. Dievča nič zlého netušila, kráľovnú v prevleku nepoznala a zarozprávala sa s ňou. Vzala si od nej tiež otrávené jablko, ktoré jej kráľovná ľstivo ponúkla. Jablko bolo tak lákavé, že sa do neho nič netušiaca Snehulienka s chuťou zahryzla a padla mŕtva k zemi.
Trpaslíci sa neskôr vrátili z bane a našli vo svojej chalúpke mŕtvu Snehulienku. V zúfalstve ju uložili do sklenenej rakvy. Smútili a držali stráž až do chvíle, kedy okolo prechádzal princ.

Zaujalo ho nezvyklé zhromaždenie a zosadol z koňa. Uvidel v sklenenej rakve krásnu Snehulienku a ihneď sa do nej zamiloval. Snehulienku pobozkal, tým ju zbavil zlej kliatby a prebudil k životu.
A ako to už v rozprávkach býva, nasledovala kráľovská svadba.
A ak nezomreli, tak spolu žijú šťastne dodnes ...


Slovami režiséra

TRISIA, a. s.

S rozprávkou sa v priebehu života v určitej forme stretol a stále stretáva takmer každý z nás. Ale azda najkrajšie spomienky na rozprávku sa mnohým spájajú práve s obdobím vlastného detstva.


Vtedy sa k nám prihovára príbeh tak, aby nám svojim symbolickým jazykom povedal aj to, čo je slovami tak ťažko vypovedateľné. Aby v nás zanechal stopu, zasadil semienka, ktoré sa prebudí k životu v pravý čas.
Ja rozprávky milujem. Veď aj moje prvé celovečerné choreografické a režijné dielo s názvom Čertoviny, bolo určené práve deťom. Pri jej inscenovaní som sa sám premenil na dieťa ...


Rozprávka pre mňa ako tvorcu ponúka priestor pre bezhraničnú fantáziu, ale aj priestor pre fantáziu diváka. Ako raz napísal Bruno Bettelheim: "Každá rozprávka je čarovným zrkadlom, ktoré odráža kúsok z nášho vnútorného sveta."
Aj v našej Snehulienke máme čarovné zrkadlo. A to odráža pravdu ...


Náš Príbeh je inšpirovaný známou rozprávkou je prerozprávaný rečou tanca na ľade, spevu a humoru, blízkymi náturami dnešných divákov. Krasokorčuliarske výstupy Snehulienky, zlej kráľovnej, ježibaby a siedmich veselých trpaslíkov sprevádzajú piesne, ktorých chytľavé melódie si budete pospevovať ešte niekoľko dní po predstavení.


Rozprávka upokojuje, prináša šťastný koniec spolu s nádejou, že všetko zlé sa na dobré obráti, každú nepríjemnosť je možné prekonať, sny môžu byť naplnené. A to je pre nás veľmi dôležité ...


Jaroslav Moravčík - režisér


Slovami režiséra
TRISIA, a. s.